ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΠΑΟ Κουφαλίων-Μακεδονικός 0-0

Κουφάλια-Μακεδονικός 0-0

Ο Μακεδονικός αναδείχθηκε για τρίτη διαδοχική αναμέτρηση ισόπαλος, μένοντας στο 0-0 με τον ΠΑΟ Κουφαλίων στα Κουφάλια.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια μεγάλη στιγμή, με τους «πράσινους» να απειλούν με δυο κεφαλιές του Ιγνατίδη και του Δοϊρανλή και τον ΠΑΟ Κουφαλίων να πατά την περιοχή του Γρηγοριάδη στο 27ο λεπτό, αλλά τον Καραμπά να κόβει το σουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μακεδονικός έγινε ακόμα πιο πιεστικός και έχασε μοναδικές ευκαιρίες με Ιγνατίδη και Προσκυνητόπουλο. Στην πρώτη, στο 58′, ο φορ των «πρασίνων» προσπάθησε να εκμεταλλευτεί μια κακή απομάκρυνση και σούταρε αμέσως, όμως ο Χατζηλάρι απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι για να καταλήξει κόρνερ. Στο 77′, ο Προσκυνητόπουλος βρέθηκε σε τετ-α-τετ, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ Κουφαλίων δήλωσε «παρών» και αποσώβησε το τέρμα.

Όσο η αγωνία κορυφονώταν, ο Γρηγοριάδης μπλόκαρε σταθερά το μακρινό σουτ του Τάχατου, ενώ ο Μακεδονικός βρήκε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το τρίποντο: στο 90′, ο Ρακαβίνας νικήθηκε σε κοντινή κεφαλιά από τον Χατζηλάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Κορέας αστόχησε σε σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Πολυζωίδης σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση και με αρκετό χώρο.

Στο 94ο λεπτό, ο Μελτζανίδης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τζελίδη, σε φάση όπου μόνον ο διαιτητής είδε φάουλ του αμυντικού των «πρασίνων».

Με την ισοπαλία αυτή, ο Μακεδονικός παρέμεινε ισόπαλος με την Αναγέννηση Πλαγιάς στην 8η θέση του 2ου ομίλου.