Ολόκληρο το πρόγραμμα των εκδηλώσεων για την 25η Μαρτίου στον Δήμο Δέλτα

olokliro-to-programma-ton-ekdiloseon-gia-tin-25i-martiou-ston-dimo-delta
Με δοξολογία, κατάθεση στεφάνων, εκφώνηση πανηγυρικών και παρελάσεις σε όλες τις Κοινότητες του Δήμου Δέλτα, θα εορταστεί και φέτος η επέτειος της εθνικής παλιγγενεσίας του 1821, την 25η Μαρτίου.
Ο Δήμαρχος Ευθύμιος Φωτόπουλος, το Δημοτικό Συμβούλιο και οι Πρόεδροι των Κοινοτήτων του Δήμου Δέλτα προσκαλούν τους δημότες να συμμετάσχουν μαζικά στον εορτασμό.
«Σε μια ιστορική συγκυρία για την πατρίδα μας, η τιμή στους ανθρώπους που πολέμησαν για την ελευθερία είναι ελάχιστη υποχρέωση.
Η διατήρηση της ιστορικής μνήμης είναι το δικό μας χρέος προς τα νέα παιδιά. Κανείς παραχαράκτης της ιστορίας, κανείς αναθεωρητής όπως λέγονται όσοι βαφτίζουν τον ξεριζωμό ως συνωστισμό και όσοι χαρίζουν το όνομα της Μακεδονίας μας σε τρίτες χώρες, δεν πρόκειται να αλλοιώσει την εθνική συνείδηση του λαού μας.
Μια ελληνική συνείδηση που είναι ριζωμένη εδώ και χιλιετίες και στον δικό μας τόπο, στα χωριά του Δήμου Δέλτα, σε όλη τη Μακεδονία μας» δήλωσε ο Δήμαρχος Ευθ. Φωτόπουλος.
Ακολουθεί το πρόγραμμα εκδηλώσεων ανά Κοινότητα:
ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ
09.45 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Αγίου Νικολάου Ανατολικού
10.00 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας
10.15 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
10.30 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ανατολικού, Δήμου Δημήτριο και Σαμλίδου Κωνσταντίνα Μαρία
ΒΡΑΧΙΑ
09.30 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Αγ. Δημητρίου της Τοπικής Κοινότητας Βραχιάς.
09.45 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
10.00 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από εκπαιδευτικό του Δημοτικού Σχολείου Βραχιάς
10.15 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας
ΚΑΛΟΧΩΡΙ
10.00 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Αγίου Γεωργίου Καλοχωρίου
10.15 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
10.30 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από την κ. Καμίδη Αρετή μαθήτρια του ΓΕΛ Καλοχωρίου
11.00 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας
ΚΥΜΙΝΑ
10.00 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου της Δ.Κ. Κυμίνων.
10.15 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
10.30 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από την κ. Παπιγκιώτη Σταυρούλα εκπαιδευτικό του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κυμίνων
11.00 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας
ΝΕΑ ΜΑΓΝΗΣΙΑ
10.30 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγ. Παντελεήμονα Ν. Μαγνησίας
10.45 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
11.00 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από την κ. Πολίτου Μαρία Διευθύντριας του ΓΕΛ Νέας Μαγνησίας
11.30 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας
ΝΕΑ ΜΑΛΓΑΡΑ
09.30 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Γεννέσιου της Θεοτόκου της Δ.Κ. Νέων Μαλγάρων
09.45 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
10.15 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από την κ. Παπαδοπούλου Σοφία, εκπαιδευτικό του Δημοτικού Σχολείου Νέων Μαλγάρων
10.30 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας
ΣΙΝΔΟΣ
10.15 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου Σίνδου
10.30 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από τις μαθήτριες ΓΕΛ Σίνδου Ασλανίδου Χριστίνα και Κωστάρα Ιωάννα
10.45 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
11.00 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας καθώς και τμημάτων αθλητικών πολιτιστικών συλλόγων
ΧΑΛΑΣΤΡΑ
10.30 πμ Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου Χαλάστρας
10.45 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
11.00 πμ Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από τον Διευθυντή του ΕΠΑΛ Χαλάστρας κ. Μπέγκα Γιώργο
11.30 πμ Παρέλαση τμημάτων της μαθητικής νεολαίας
Θα ακολουθήσουν χορευτικά από τα παιδικά τμήματα του χορευτικού Χαλάστρας του ΚΠΟΔΔ
« PREV
NEXT »