October 22, 2017

Πιερικός-Ηρακλής 0-1(vid)

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο «Ηρακλής», που από τα πρώτα λεπτά έδειξε τη διάθεση του να φανείαπειλητικός. Μόλις στο 10’ η κεφαλιά του Κρυστάλλη  πέρασε άουτ, ενώ και στο 19’ οι φιλοξενούμενοιμε το ίδιο τρόπο είδαν την προσπάθεια του Καστριτσέα να καταλήγει έξω. ΟΠιερικός δεν μπορούσε να βγει στην επίθεση, με τον Ηρακλη στο 22’ να μην μπορείνα νικήσει τον Παπατολίκα, με σουτ του Σαβελίδη.Τελικά η υπεροχή του «Γηραιού» απέδωσε στο 35’, όταν τοαπευθείας φάουλ του Παναγιωτούδη κατέληξε στα δίκτυα των γηπεδούχων. Ο Πιερικόςπροσπάθησε να συνέλθει και να απαντήσει άμεσα, αλλά το σουτ του Γκουντρουμπήαπέκρουσε ο Γιούδας, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους«κυανόλευκους» μπροστά στο σκορ.Κοντά στο 2-0 έφτασε ο Ηρακλής νωρίς στην επανάληψη, με τηνπροσπάθεια από κοντά του Ρόβα στο 52’, να την σταματάει ο Παπατολίκας. Ο ρυθμόςστο δεύτερο μέρος ήταν αισθητά σε πιο χαμηλά επίπεδα, με τους δύο αντιπάλους ναπροσπαθούν να πετύχουν ένα γκολ, για διαφορετικούς λόγους. Οι φιλοξενούμενοιτελικά κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0, παίρνοντας το δεύτερο«τρίποντο» του στο πρωτάθλημα, με τον Πιερικό να φτάνει πάντως κοντά στηνισοφάριση στο 90’, αλλά ο Γούδας κράτησε τη νίκη, αποκρούοντας την κεφαλιά τουΓκουτρουμπή. Σκόρερ: 35’ Παναγιωτούδης
Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παπατολίκας, Κωστίκος,Τουλίκας, Τουλκερίδης, Κραγιόπουλος, Κατσιαμήτας, Κτιστόπουλος, Γκουντρουμπής,Παπαδόπουλος, Σαμανίδης
Ηρακλής (Σάκης Αναστασιάδης): Γιούδας, Ρεβυθόπουλος,Κριτσιάνης, Ιωαννίδης, Καστριτσέας, Παναγιωτούδης, Ρόβας, Αθανασίου, Κρυστάλλης(14’ Υφαντίδης, 71’ Μούδιος), Σαββελίδης, Δραγάνης (81’ Ανδρεάκος)