Όταν πριν από 3 χρόνια αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο βάλαμε 2 κλειδιά.
Το ένα ότι δεν θα ασχολούμαστε με την διαιτησία,και το δεύτερο ότι θα λέμε και θα γράφουμε πάντοτε την αλήθεια.
Οι καιροί είναι δύσκολοι,το ποδόσφαιρο μας πάει κατά διαόλου ελπίζω να συμφωνούμε.
Τόσο δύσκολο είναι να περάσουν 90΄ με σχετική ηρεμία σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο?
Και όμως δεν είναι δύσκολο είναι ακατόρθωτο.
Προσωπική εμπειρία.
Έκανα τόσα χιλιόμετρα για να παρακολουθήσω έναν ποδοσφαιρικό αγώνα της μεγαλύτερης ερασιτεχνικής κατηγορίας (γ΄Εθνική) και μου σπας τα νεύρα,με εξοργίζεις,με βγάζεις απ τα ρούχα μου γιατί είσαι δειλός?
Τέτοια κάκιστη διαιτησία γιατί περί αυτού πρόκειται δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί.
Αναφέρομε για την διαιτησία του Κου Δραγάτη του συνδέσμου Χαλκιδικής.
Χαρακτηριστικά θα σας πω ότι μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου στην Ελευθερούπολη είδα μια μέτρια διαιτησία όπως πολλές φορές αλλωστε.
Στην διάρκεια όμως της ανάπαυλας 5-6 δεν ήταν παραπάνω (φίλαθλοι) συγκεντρώθηκαν έξω από τα γραφεία των διαιτητών και με βρισιές και απειλές προσπάθησαν να επηρεάσουν τους διαιτητές.
Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο και από το πρώτο λεπτό ο διαιτητής δείχνει της προθέσεις του.
Για να μην γράφω σειρές ατελείωτες θα αναφέρω ότι τα σφυρίγματά ήταν τόσο αλλοπρόσαλλα που τελικά αδίκησε και της δυο ομάδες. (δεν ήξερε τι σφύριζε).
Με αποκορύφωμα το γκολ της γηπεδούχου ομάδος,όταν καθαρά ο ποδοσφαιριστής στρώνει με το χέρι την μπάλα και επιτυγχάνει γκολ μπροστά στα μάτια του Κου Δραγάτη(video)
Κύριοι διαιτητές μην παίζετε με τα νεύρα μας.
Εύχομαι να μην χρειαστεί να επανέλθω σε τέτοια θέματα.