header-ad

Ολυμπιακός Κυμίνων-ΑΠΕΛαγκαδά 2-1

Μέτριο παιχνίδι στα Κύμινα με πολλές συγκινήσεις στο τελευταίο 15λεπτο.
Οι καιρικές συνθήκες πολύ καλές ,αρκετός κόσμος στην κερκίδα αλλά δεν είδαμε το ποδόσφαιρο που περιμέναμε από δυο πολύ καλές ομάδες της Α1 ΕΠΣΜ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ομως να γίνετε απειλητικός στην εστία του Βαρούτη.Από την άλλη πλευρά η ΑΠΕΛ με καθαρή αμυντική διάταξη προσπάθησε με αντεπιθέσεις να γίνει απειλητική χωρίς να τα καταφέρει.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο με τους φιλοξενούμενους να απειλούν αλλά ο γκολκίπερ Πόπης να λέει όχι σε τετ α τετ .Σε αντεπίθεση της ΑΠΕΛ ο Τσερκέζης με δυνατό σουτ και αφού η μπάλα βρήκε στον Τσακίρη ξεγέλασε τον τερματοφύλακα των Κυμίνων και έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Απομένουν 15 λεπτά για την λήξη του παιχνιδιού και ο Ολυμπιακός προσπαθεί να μπεί στο παιχνίδι και τα καταφέρνει καθώς ο Παπαγαθονίκου φέρνει το ματς στα ίσια στο 81'. Κλασσική ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν μέσα από την μικρή περιοχή ο Σιούνης στέλνει την μπάλα άουτ.
Από λάθος εκτέλεση οφσάιντ των αμυντικών της ΑΠΕΛ εκμεταλλεύτηκε ο Καμπουρίδης  δίνει στον Βερνή και έχουμε την ανατροπή του σκορ με ωραίο πλασέ στο 89'. Στα 4' καθυστέρησης που έδειξε ο Κος Παπαδόπουλος  δεν έγινε κάτι το αξιόλογο.
Τελικό σκορ 2-1.
ΟλυμπιακόςΚυμίνων:Πόπης,Μπαξεβάνης,Τσιβούλας,Τσακίρης,Σιούνης,Χουνουζίδης,Παπαγαθονίκου,Αυγέρος,Βερνής,Σκόρδας,Τζίμας
ΑΠΕΛ:Βαρούτης,Κουλιούδης,Ραφαιλίδης,Κεστελίδης,Λαβίδας,Παπαναστασίου,Καπετανόπουλος,Τσερκέζης,Βλαχογιώργος,Λέκος,Σιδηρόπουλος.