August 24, 2013

ΑΕ Αμπελοκήπων-ΑΟ Καρδίας 2-1 (φιλικό)

Σε φιλική αναμέτρηση στους Αμπελόκηπους η ΑΕΑ επικράτησε με σκορ 2-1 με αντίπαλο την ΑΟ Καρδίας.Μόλις στο 6΄ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Ξανθόπουλο ύστερα  από
λάθος του Τεκίδη.0-1 αποτέλεσμα ημιχρόνου.Το δεύτερο ημίχρονο αρχισε με δυο αλλαγές για την ομάδα των Αμπελοκήπων,ο Λεονταρίδης στην θέση του Καρβουνίδη,και ο Ευθυμιάδης στην θέση του Καιρακλίδη.Στο 50΄ έχουμε την ισοφάριση όταν ο πολύ καλός Ευθυμιάδης  με ατομική ενέργεια μπαίνει μέσα στην μεγάλη περιοχή ανατρέπεται από τους αμυντικούς της Καρδίας ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι.Ο Λύτας εκτελεί και κάνει το 1-1.Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχουν την πρωτοβουλία  στο γήπεδο αλλά η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων λειτουργεί άψογα,και στο 75΄ με μια ωραία αντεπίθεση  ο Λαζαρίδης βρίσκει τον Ευθυμιάδη και αυτός κάνει το τελικό 2-1.
Μετά το παιχνίδι ο Ηρακλής Καραλής προπονητής της ΑΕΑ δήλωσε στο kampania sports:Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι για μας,έχουμε μια εβδομάδα μπροστά μας να διορθώσουμε τα όποια λάθη μας,και της αδυναμίες μας.Από εμάς καλή επιτυχία σε όλες της ομάδες για το νέο πρωτάθλημα.